Моніторинг. Свобода мирних зібрань потребує термінових рішень :: piket.helsinki.org.ua
У зв’язку з природнім характером свободи зібрань і її тісним зв’язком з демократією, необхідні переконливі та безспірні причини для виправдання втручання в це право”
Європейський Суд з прав людини

Моніторинг. Свобода мирних зібрань потребує термінових рішень

28.03.2014
джерело: www.ucipr.org.ua

У 2013 році профільний Комітет по правам людини, національних меншин і міжнаціональних відносин провів рід системних робочих груп та обговорень за участі громадськості, правозахисників, представників Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Адміністрації Президента та Вищого адміністративного суду. За підсумками робочих груп Комітет рекомендував парламенту до голосування законопроект «Про свободу мирних зібрань» №2508а. Проте Верховна Рада так і не змогла проголосувати жодний із законопроектів у першому читанні.

У 2013 році Україна програла 2 справи у Європейському суді з прав людини щодо мирних зібрань: Вєренцов проти України та Шмушкевич проти України. ЄСПЛ чітко зазначив, що Україна повинна реформувати законодавство та адміністративну практику.

Проте єдиним захистом свободи мирних зібрань продовжує залишатися ст. 39 Конституції України.

Судові заборони
За три місяці революції судами було заборонено понад 60 мирних зібрань. Зазвичай заборони мали автоматичний характер, тобто поширювалися на усіх осіб та громадян України та на невизначену територію. Судова практика свідчить про продовження застосування норм Указу Президії ВР СРСР. Більше детальна інформація тут:
http://www.ucipr.org.ua/publications/liustratciia-suddiv

Органи місцевого самоврядування
Органи місцевого самоврядування за відсутності спеціального закону приймають свої Положення про порядок проведення мирних зібрань. Такі положення містять ряд обмежень для учасників та організаторів акції, зокрема щодо місця, часу, кількості осіб, використання гучномовців та ренаменту.

На сьогодні нам відомо про 53 таких Положення та у м. Тернопіль порядок проведення мирних зібрань передбачається Статутом міста. Найновішим актом є Положення про проведення масових заходів у м. Дніпропетровську від 18.12.2013.
Більше інформації тут:
http://www.ucipr.org.ua/publications/polozhennia-pro-poriadok-mirnikh-zibran-u-mistakh-skasuvati-ne-mozhna-priimati

Адвокатування:
УНЦПД звернувся до Уповноваженої з прав людини та до Генерального прокурора України з проханням визнати невідповідним актам вищої юридичної сили Рішення Виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування, що стосуються порядку проведення мирних зібрань, та звернутися до органів місцевого самоврядування про необхідність скасувати такі Положення.

Типову заяву до прокуратури можна завантажити тут:
http://www.ucipr.org.ua/siteinfo/1

Підтримати публічну петицію можна тут:
http://onlinepetition.in.ua/zibrannya111/petition.html

Порекомендувати в інтернеті
Поставити посилання у соцмережі