Страсбург санкціонував несанкціоновані мітинги :: piket.helsinki.org.ua
У зв’язку з природнім характером свободи зібрань і її тісним зв’язком з демократією, необхідні переконливі та безспірні причини для виправдання втручання в це право”
Європейський Суд з прав людини

Страсбург санкціонував несанкціоновані мітинги

16.10.2013
джерело: www.vedomosti.ru

Європейський суд з прав людини зажадав від російського уряду проявляти терпимість до несанкціонованих мітингіів.

Страсбурзький суд зобов'язав Росію виплатити 60 500 євро компенсації опозиціонеру Гаррі Каспарову і ще сімом заявникам в якості компенсації за їх затримання та арешт під час «Маршу незгодних» в квітні 2007 р. При їх переслідуванні було порушено статтю 6 Європейської конвенції з прав людини (право на справедливий судовий розгляд ), йдеться в опублікованому рішенні ЄСПЛ - зокрема , суд беззастережно схвалив доповідь поліції і відмовився викликати на процес свідків захисту . Це «несумісне з гарантіями справедливого судового розгляду ».

ЄСПЛ визнав , що силове втручання поліції в «Марш незгодних» було непропорційним і явно перевершувало заходи, необхідні для запобігання заворушень. ЄСПЛ констатує: «Правила, що регулюють публічні збори, в тому числі і система попереднього повідомлення, необхідні для нормального проведення громадських заходів, оскільки вони дозволяють владі звести до мінімуму травматизм і прийняти інші заходи для забезпечення безпеки». Але судді додають : виконання цих правил «не може стати самоціллю».

Як наголошується в рішенні суду, влада була повідомлена про проведення несанкціонованого мітингу і встигла стягти до місця подій поліцейські сили, достатні для того, щоб забезпечити безпеку, заявників же заарештували тільки через їх участі в несанкціонованому мітингу - і в цьому ЄСПЛ вбачає порушення права на свободу зібрань. Якщо демонстранти не застосовують насильства, органи державної влади повинні проявляти «певну ступінь терпимості до мирних зібрань», наполягає суд .

Це дуже важливе рішення, радіє адвокат Карина Москаленко, яка представляла інтереси Каспарова в Страсбурзі. По-перше, суд поширив на адміністративні справи (принаймні ті , що зачіпають конституційні права і свободи громадян) ті ж високі стандарти і гарантії, які застосовуються в кримінальному правосудді. Зазвичай адміністративні справи передбачають спрощену процедуру розгляду, а от розмір санкцій вже зіставно з кримінальним покаранням. Також ЄСПЛ визнав неприйнятною практику застосування законодавства про мітинги.

Адвокат зазначає , що рішення прийнято одноголосно. «Мене дуже радує , що російський суддя , який брав участь у цій справі , розділив позицію суду» , - підкреслює Москаленко.
 
Керівник апарату уповноваженого Росії в ЄСПЛ Андрій Федоров каже , що в Мін'юсті уважно вивчать це рішення , отримають відгуки зацікавлених відомств, після цього буде прийнято рішення про можливість його оскарження. На перший погляд, відзначає він, нічого екстраординарного там немає: навіть якщо це рішення набуде чинності, воно не містить посилів, які вимагали б зміни поточного національного законодавства або введення особливої ​​правозастосовної практики.
 
Один з організаторів «Маршу мільйонів» - Петро Царьков - сумнівається в тому, що рішення ЄСПЛ щось змінить у взаєминах влади і опозиції : «Нам не просто відмовляють, з нами вже навіть не розмовляють».
Порекомендувати в інтернеті
Поставити посилання у соцмережі