ОЗОН: Таємницю «людей у чорному» з Межигір’я - розкрито :: piket.helsinki.org.ua
“Cвобода мирних зібрань як і свобода вираження поглядів є фундаментальним правом у демократичному суспільстві та … однією з підвалин такого суспільства”
Європейський Суд з прав людини

ОЗОН: Таємницю «людей у чорному» з Межигір’я - розкрито

11.10.2013


Згідно із законом про доступ до публічної інформації, запитувані громадянами суспільно важливі відомості державні органи повинні надати протягом трьох днів.  Це - закон. А в реальності відповіді ПО СУТІ доводиться чекати подеколи не один місяць, надсилаючи по кілька запитів на одну й ту саму тему, але з різними формулюваннями.

5 місяців листування з органами МВС України знадобилося групі громадського спостереження «ОЗОН» для того, щоб з’ясувати, яку саме структуру представляли «люди в чорному», які обмежували свободу мирного зібрання біля резиденції Президента України 15 квітня 2013 року. Нагадаємо, що бійців, які оточили мирне зібрання в кільце, а також здійснили затримання одного з активістів, неможливо було ідентифікувати: вони були одягнені в однаковий чорний формений одяг, мали при собі спецзасоби, але при цьому не мали жодних розпізнавальних знаків - як-то нашивок, номерів на шлемах, принтів.

Після неодноразових публікацій у пресі та закликів «ОЗОНу» оприлюднити цю інформацію, Управління громадської безпеки МВС України в Київській області нарешті чітко відповіло на просте та конкретне запитання: особовий склад якого підрозділу був залучений до охорони громадського порядку під час проведення акції у с. Нові Петрівці, Вишгородського району, Київської області, вул. І. Франка,19, 15 квітня 2013 року у однаковому чорному форменому одязі, без будь-яких розпізнавальних знаків.

«…повідомляємо, що вказаними працівниками є працівники міліції ПМОП «Беркут» Головного управління МВС України в Київській області,» - ідеться в листі-відповіді МВС України в Київській області (повний текст відповіді ви можете знайти у додатку).

Група громадського спостереження «ОЗОН», яка моніторить дотримання свободи мирних зібрань по всій Україні, заявляє про те, що відсутність розпізнавальних знаків на форменому одязі правоохоронців під час подібних акцій - неприпустима.

«Вважаємо, що залучення правоохоронців до охорони громадського порядку під час проведення публічних мирних зібрань без належної ідентифікації, коли громадяни не мають змоги визначити приналежність осіб навіть до відомства правоохоронних органів або Військових Сил України - не припустимо. Звертаємо увагу на те, що громадяни збиралися у відкритому громадському місці, мирно, попередньо повідомивши про зібрання.» - йдеться в заяві «ОЗОНу».

Активісти посилаються на Керівні принципи зі свободи мирних зібрань ОБСЄ БДІПЛ, що затверджені Венеціанською комісією Ради Європи, а відтак - обов’язкові для України - наголошують, що державам слід вжити заходів, аби «співробітників поліції легко було відрізнити, включаючи особисті розпізнавальні знаки. На форменому одязі та (або) головних уборах працівники поліції повинні мати або носити які-небудь розпізнавальні знаки (наприклад, таблички з ім’ям або номером), при цьому вони не мають права знімати або приховувати такі знаки або перешкоджати іншим особам читати такі знаки під час зборів».

Нагадаємо про перебіг акції 15 квітня 2013 року.

На місці проведення зазначеного вище зібрання громадські спостерігачі зафіксували групу осіб в однаковому чорному форменому одязі та без будь-яких розпізнавальних знаків. Дані люди були одягнені у бронежилети, мали при собі гумові кийки, рації та інші спецзасоби пасивного захисту. Група діяла у співпраці з працівниками ГУ МВС України Київської області, органами внутрішньої служби МВС України, підрозділами міліції особливого призначення «Беркут», а також особами у штатському із засобами відеофіксації та раціями. Вони перешкоджали проведенню мирного зібрання, заважали вільному пересуванню учасників, а згодом, без будь-якого попередження, разом із іншими працівниками ОВС України, блокували частину протестуючих, взявши їх у кільце без будь-яких вимог чи пояснень. Крім того, невідомі особи у чорній уніформі затримали одного з активістів мирного зібрання та доставили до службового автобусу з номерами 09-28 (на синьому фоні). Дані факти підтверджуються фото- та відеоматеріалами, зробленими групою громадського спостереження «ОЗОН»http://www.youtube.com/watch?v=4CNHhiF3X48. Хоча учасники зібрання поводилися мирно, з боку посадових осіб ОВС України, відповідальних за охорону громадського порядку, не було налагоджено належну комунікацію з організаторами зібрання та не пояснено причин застосування до них сили.

Для отримання інформації, до якого правоохоронного органу належать ці невідомі особи група громадського спостереження «ОЗОН» надіслала інформаційні запити відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» до МВС України, ГУМВС України  в Київській області, Департаменту Державної служби охорони при МВС України, Управління державної охорони України, Вишгородського РВ ГУМВС України Київської області.

 

Порекомендувати в інтернеті
Поставити посилання у соцмережі