Протести українців стали більш насильницькими (дослідження) :: piket.helsinki.org.ua
У зв’язку з природнім характером свободи зібрань і її тісним зв’язком з демократією, необхідні переконливі та безспірні причини для виправдання втручання в це право”
Європейський Суд з прав людини

Протести українців стали більш насильницькими (дослідження)

20.03.2013
джерело: pravosud.info

2012 рік став рекордним за загальною кількістю протестних акцій в Україні, майже половина з яких були присвячені соціально-економічним питанням.

Про це повідомив керівник відділу вивчення соціальних протестів Центру дослідження суспільства Володимир Іщенко. Він презентував результати моніторингу протестної та репресивної активності в Україні за 2012 рік та початок 2013 року, пише УНІАН.

За словами Іщенка, у 2012 році було зафіксовано 3 тисячі 636 протестних подій, що є рекордною кількістю протестів за останні три роки.

В.Іщенко відзначив, що порівняно з 2011 роком (2277 подій) відбулося зростання протестних акцій на 60%. У січні та лютому 2013 року протестна активність залишається відносно високою. Піки протестної активності припали на липень (407 протестів) та жовтень (446 протестів) 2012 року, однак і в інші місяці кількість протестів часто перевищувала найвищі піки за попередні роки.

Навіть під час Податкового майдану та кампанії чорнобильців й афганців було зафіксовано менше протестів.

Під час акцій минулого року найчастіше піднімалися питання незаконних забудов і приватизації міського простору, інтересів дрібного бізнесу, невиплати зарплат, соціальних виплат, навколишнього середовища. Велику частку займали протести проти деградації соціальної та комунальної інфраструктури – через проблеми з постачанням електроенергії та води, поганий стан доріг, закриття поліклінік та шкіл у рамках так званої «оптимізації».

За словами В.Іщенка, зростання політичних протестів у передвиборчий рік є цілком очікуваним. Високим був також рівень протестів з вимогами, спрямованими проти Президента Віктора Януковича та уряду загалом. При цьому кількість протестів на підтримку екс-прем’єра Юлії Тимошенко була відносно невеликою.

В.Іщенко звернув увагу на небезпечну тенденцію: у 2012 році зафіксовано зростання конфонронтаційних (18%) та особливо насильницьких (10%) протестних дій.

Так, кожен десятий протест був насильницьким. Зростання насильства у 2012 році відбулося насамперед за рахунок незаконних дій груп найманців з метою тиску на політичних конкурентів напередодні парламентських виборів. Поки що воно не свідчить про перехід до насильства низових протестів неформальних ініціатив та громадських організацій, зазначив експерт.

Абсолютна більшість (62%) насильницьких протестів стосувалася політичної боротьби. 58% насильницьких дій здійснювалися «групами невідомих». Лише у 6% була повідомлена участь громадських організацій. Значно меншою мірою насильство у 2012 році здійснювалося неформальними аполітичними ініціативами громадян (13% проти 22%).

Найчастішим об’єктом насильницьких протестів у 2012 році були політичні партії: 50% насильницьких дій були спрямовані саме проти них. Значно менша частка насильства припадає на правоохоронні органи: у 2012 році - лише 3%. При цьому переважна більшість протестів лишаються конвенційними та мирними (72% у 2012 року), повідомив В.Іщенко. 

Порекомендувати в інтернеті
Поставити посилання у соцмережі